Naša junaka Martin in Miki
Cesarica je zadirčna babura, cesar Janez in minister Gregor imata dolga koničasta nosova, Martin Krpan je hrust živahnih oči, Brdavs pa napihnjen Turek. Nepremagljiv Levstikov junak in slovenski mit nas nagovarja tudi iz stripa – po dvajsetih letih je spet izšel Mustrov Martin Krpan.
Mikija Mustra smo intervjuvali leta 2005, ko smo ga ujeli ravno med pregledovanjem Martina Krpana. Foto: Andraž Gombač
.
LJUBLJANA > Naš legendarni stripar, ilustrator, karikaturist, avtor animiranih filmov in kratkočasnih reklam, po izobrazbi pa kipar, se je 22. novembra 1925 rodil v Murski Soboti. Miki Muster je več generacijam otrok odraščanje ozaljšal s slovitimi stripovskimi Dogodivščinami Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika . In zanimivo, nekaj namigov nanje je vtkal v svojega Martina Krpana . Brdavs, na primer, je zelo podoben strašnemu Muratu Agi iz epizode Med Turki in prav tako oblega grad, medtem ko ga z obzidja preplašeno opazujejo dvorjani.
.
Tudi o tem bi Mustra z veseljem kaj povprašali, a si pri 92 letih najbolj želi miru, pojasnjuje Aleksander Buh , lastnik Strip.art.nice Buch v Ljubljani, ki je ponatisnila Martina Krpana . Je bil spodbuda tudi jubilej prve slovenske slikanice s Smrekarjevimi ilustracijami? “Odgovor je da in ne,” odgovarja Buh. “Vsekakor sem malce zajahal ta val, a že nekaj časa se pripravljam, da bi ponatisnil vse Mustrove slikanice. Zelo so iskane tiste, ki so izšle samo v časopisu. Največ povpraševanja pa je bilo po Martinu Krpanu in obenem ga je bilo najlaže ponatisniti, ker je bil že objavljen v knjigi. Treba ga je bilo samo poskenirati in osvežiti barve.” Kot oblikovalec je sodeloval Igor Ribič , bolj znan kot ilustrator in še bolj kot ribič Pepe, priljubljen televizijski lik in prijatelj otrok. “Kot izkušen oblikovalec se je izvrstno izkazal in mi priporočil podjetje, ki kakovostno skenira, saj ima vrhunske stroje,” pojasnjuje Buh. “Zaradi tega je bil natis krepko dražji, a kakovost nam je pomembna.
.
” Vse je seveda požegnal Miki Muster. “Pušča mi povsem proste roke, a mu vseeno vsako stvar, preden gre v tisk, nesem pokazat. Pravim mu: ‘Miki, končna odločitev je tvoja!’ On pa odgovori, da mi popolnoma zaupa in naj mu nikar ne nosim več kazat vsega. Pa mu vseeno zmeraj nesem,” se hahlja Buh. “Vprašal sem ga tudi, zakaj se je pravzaprav sploh lotil tega stripa. Nekako mi namreč ni šel k njegovim drugim. Pojasnil mi je, da so mu na RTV-ju naročili risanko o Krpanu, a so si pozneje premislili. Ker je imel že nekaj narisanega, je raje napravil strip, kakor da bi opravljeno delo vrgel v smeti.”
.
Leta 1997 je strip izdala vrhniška Galerija 2. “Zelo hitro je bil razprodan, tako da je veliko ljudi ostalo brez njega,” pravi Buh. In dodaja, da gre Muster še zmeraj za med: “Vse knjige, ki jih je objavil, so bile razprodane. Prijatelja, ki dela v Narodni in univerzitetni knjižnici, sem prosil, da mi poišče podatek o prodanih izvodih Mustrovih knjig. Odgovoril mi je, da je to nemogoče, saj nekdaj v knjige niso pisali naklade. A ocenil je, da je bilo prodanih vsaj 750.000 knjig, najverjetneje pa kar 900.000, s čimer je Muster po vsej verjetnosti slovenski rekorder. Poleg tega gre veliko neprodanih knjig pri nas v razrez ali pa se jih znebijo s popusti pri prodaji. Pri Mustru ni potrebno ne prvo ne drugo. Za okus: samo v svoji trgovini v povprečju prodam po enega Zvitorepca na dan.”
.
.
Vir: https://www.primorske.si/kultura/nasa-junaka-martin-in-miki