Otvoritev: Petek, 14. junij ob 19:00 uri.
Galerija EPeKa, Koroška cesta 8, Maribor
Vljudno vabljene in vabljeni na slovensko-madžarski kulturni dogodek v Galerijo Epeka. Ob 19. uri bomo začeli z okroglo mizo Svobodni mediji v EU? Okrogle mize se bodo udeležili Borut Mekina (novinar tednika Mladina), Boris Vezjak (slovenski filozof, družbeni kritik in publicist) in Petra Lesjak Tušek (predsednica DNS). Dogodek bo moderirala Ines Markovčič.
Po okrogli mizi bomo otvorili razstavo naslovnic tednika Mladina. Med otvoritvijo nam bo Dorotea Senica na flavto zaigrala solo madžarskega skladatelja Ernsta von Dohnanyija Passacaglia za flavto solo, op.48 št. 2. Avtorji razstavljenih naslovnic: Tomaž Lavrič, Damjan Ilić, Mina Fina, Uroš Abram, Fabrika Sarajevo, Ivian Kan Mujezinović, Borut Kranjc in Vlasto Kopač. Kreativni direktor: Robert Botteri. Sledila bo dobrodelna javna dražba naslovnic Mladine. Izklicna cena posamične naslovnice se bo pričela s 100,00 EUR ali 32.660,00 HUF, dražbo bo vodil Iztok Šumatič – Eyeceeou.
Mladina je ena redkih publikacij, ki jo, vse od njene osamosvojitve leta 1982, poleg družbeno aktualnih tem zaznamujejo tudi lucidne in pogosto zelo udarne naslovnice. Razstava, ki bo od 14. junija 2019 na ogled v Galeriji Epeka, prikazuje izbor naslovnic zadnjih 5 let. Te predstavljajo reprezentativen presek prostora, ki ga naslovna stran tednika odpira umetnikom različnih ozadij in slogov, da v svojem avtorskem jeziku jedrnato zaobjamejo bit aktualnih političnih dogodkov in družbenih trendov. Mladinine naslovnice so prostor avtorskega izraza ter jasne komunikacije stališč tednika in čvrste uredniške drže. Zato so pogosto kamen spotike tistim, ki jih prikazujejo skozi svojo pronicljivo satirično optiko. Verjetno najodmevnejši zdrs, ki je nastal tudi kot posledica ene izmed naslovnic, je bila afera okoli vile admirala in takratnega obrambnega ministra Jugoslavije Branka Mamule v Opatiji. Satirični naslovnici in kritičnim člankom so sledili pritiski JLA na Slovenijo, ki so nazadnje vodili do afere JBTZ in njenih posledic.
Stalna težnja Mladininih naslovnic, da dregnejo prav tja, kjer najbolj boli, je pred le nekaj meseci vodila do podobne reakcije s strani trenutne madžarske vlade. Naslovnica, ki je razstavljena tudi na razstavi v Galeriji Epeka, prikazuje madžarskega predsednika Viktorja Orbána, ki ga obkrožajo ljubeči kadri stranke SDS – Branko Grims, Milan Zver in Janez Janša. Na Madžarskem je najbolj odmevala Orbánova dvignjena desnica, ki močno spominja na fašistični pozdrav in odpira neprijetna vprašanja o spogledovanju madžarskega voditelja s totalitarizmi minulega stoletja. Čeprav madžarska vlada konsistentno zanika vsakršne vzporednice z režimom, ki je bil poražen v drugi svetovni vojni, državo zaznamuje trend rehabilitacije posameznikov, ki so sodelovali z nacističnim režimom, vključevanje avtorjev z močno izraženimi antisemitskimi stališči v kurikulum, napadi na znane Jude in indici razvijanja kulta voditelja. Na Slovenskem je
bolj pomenljiv položaj pripadnikov največje opozicijske stranke ob madžarskem predsedniku in pomadžarjena slovenska zastava, ki jo v prosti roki drži Branko Grims. Orbanizacija dela slovenske politike in medijev je tema, ki je bila pogosto obravnavana; nove dimenzije FIDESZ-evih interesov pa je odprla verbalna nota Madžarske, ki je nastala kot posledica omenjene naslovnice. Dogajanje je primerljivo s tistim pred dobrimi tridesetimi leti: madžarska veleposlanica je protestirala pri Ministrstvu za zunanje zadeve zaradi neprimernosti naslovnice in prosila “za pomoč pri preprečevanju podobnih incidentov v prihodnosti”.
Prav ta incident, ki je znova jasno ilustriral moč, ki jo ima vizualna podoba podprta z raziskovalnim in novinarskim delom ter dejstvi, ki določenemu segmentu političnih elit ne ustrezajo, je bil tudi povod za razstavo v Mariboru. Ta prikazuje dela več avtorjev in avtoric, ki so v zadnjih petih letih skozi vizualni jezik komentirali aktualno politično in družbeno dogajanje, predvsem postopen zdrs iz demokracije in kapitalizma v smeri vse bolj totalitarnim političnim prijemom, ki so svoj krešendo dosegli z begunsko krizo in zadnjo afero, ki je nastala kot posledica pretirane pronicljivosti avtorja naslovnice.
Avtorji razstavljenih naslovnic: Tomaž Lavrič, Damjan Ilić, Mina Fina, Uroš Abram, Fabrika Sarajevo, Ivian Kan Mujezinović, Borut Krajnc in Vlasto Kopač. Kreativni direktor: Robert Botteri
Dodatne informacije o dogodku: http://epeka.si/razstava-naslovnic-mladine/
PS
Naprodaj bojo stripi Tomaža Lavriča, Zorana Smiljanića, Dušana Kastelica, Mikija Mustra in Kostje Gatnika.